آلرژی،دکترهدایت اکبری،Alergias،Allergieë،Alergjia،Allergien،Allergiad،Alergie،Alergije،Алергії،Allergie،אַלערדזשיז،Ailléirgí،Ofnæmi،Alerjiler،Allergier،Allergieën،Allergies،एलर्जी،Allergies،الحساسية،کلینیک آلرژی

تا از نحوه مصرف داروها مطمئن نشده اید مطب را ترک نکنید


داروهای استنشاقی(اسپری ها)


اسپری های درمانی دارای میزان بسیارکم دارو می باشد و کم خطر ترین روش مصرف دارو است.احتمال عوارض جزئی آن نادر می باشد.شروع تاثیر درمانی اسپری سالبوتامول (آبی رنگ)سریع ولی استفاده از دیگر اسپری های پیشگیرانه به صورت طولانی مدت دارای اثر دراز مدت عالی است.یعنی علاوه بر کاهش تعداد حملات ،از مزمن شدن بیماری جلوگیری و با کنترل بیماری موجب افزایش کیفیت زندگی و کاهش مصرف داروهای خوراکی و عوارض آنها می شود.

هر رنگی از اسپری ها ،نوعی وظیفه بخصوص برعهده دارد.تاریخ شروع اسپری را یادداشت کنید تاتعداد پاف باقیمانده در اسپری مشخخص شود.میزان پاف های موجود در هر اسپری روی بدنه اسپری نوشته شده است .اگر یک نوع اسپری را تحمل نمیکنید مصرف آنرا قطع و باپزشک مشورت شود.بیماران بدحالتر نیازمند به مصرف تعداد پاف بیشتر یا افزودن اسپری های دیگر هستند .بین مصرف اسپری های مختلف چند دقیقه فاصله باشد.

اسپری آبی رنگ سالبوتامول (ونتولین) فقط مخصوص درمان حمله تنگی نفس و یا سرفه های آسمی در موقع لزوم می باشدسریعاً اثر میکندولی موقتی می باشد.در حملات خیلی شدید اسپری به راحتی وارد ریه نمی شود و از پرسنل اورژانس کمک بگیرید .در حملات آسم سه روز و روزی سه بار میتوان ازسالبوتامول استفاده کرد و در غیر حمله آسم حداکثر سه بار در هفته مجاز به مصرف آن هستید.در صورت افزایش مصرف با پزشک تماس گرفته شود زیرا سالبوتامول فقط اثر تسکینی موقت دارد .در پی مصرف خودسرانه علاوه بر کم اثر شدن آن ،لرزش و طپش قلب ایجاد می کند . اسپری های دیگر که پیشگیرانه هستند و اثرات آنها چند هفته بعد شروع و چند ماه بعد به اوج می رسد و میزان مصرف آنها فقط به عهده پزشک می باشد که حسب معاینات و نوار ریه مشخص می گردد.


طريقه استفاده از داروهاي استنشاقي


نگهداري اسپري ها


اسپری های درمانی دارای میزان بسیارکم دارو می باشد و کم خطر ترین روش مصرف دارو است.احتمال عوارض جزئی آن نادر می باشد.شروع تاثیر درمانی اسپری سالبوتامول (در هواي معمولي اتاق دور از سرما و گرماو گرد و غبار نگهداري شود.اگرمدتي استفاده نشد در شروع مجدد يك پاف به هدر دهيد.دستگاه اينهالر و محفظه حداقل هفته اي يكبار با آب گرم شستشو دهيد.قسمت فلزي فقط با پارچه تميز شود.از دسترس كودكان به عنوان اسباب بازي دورنگه داشته شود.پوكه خالي را در آتش نيندازيد.

اينهالرريه

1-ابتدا ترشحات حلق و حنجره را تميز نماييد.
2-نشسته و گردن به عقب خم كنيد.
3-نداشتن عجله و استفاده از محفظه مخصوص (مثل آسان نفس ،دم يار،آسم يا رويا به دم كه براي كودكان نيز دهني مخصوص دارد) و انجام دادن 3-2 تنفسي با محفظه به ازاي هر پاف براي همگان توصيه مي شود.
4-بعداز برداشتن درب پوش و چك كردن تميزي آن ،اسپري را در حالت قائم (سروته)و انگشت شست درزير قسمت دهاني باشد و چندين بارتكان دهيد همزمان بازدم عميقي و كاملي انجام دهيد.
5-اسپري را نزديكي و يا ابتداي دهان قرار ذهيد و با لب ها آنرا محكم نگه داريد(گاز نزنيد)
6-همزمان با فشردن ،دمي آهسته،عميق،مداوم داشته باشيد(قورت ندهيد)و سپس در حد توانايي و يا چندين ثانيه نفس خودرا حبس نماييد تادارو وارد بافت ريه شود و سپس به آرامي از راه بيني خارج نماييد.
7-در زمانيكه نفس خودرا نگه داشته اينهالر را از دهان خارج و درب پوش آن گذاشته شود.
8-در صورت دستور چندين پاف درهر نوبت مراحل 2تا 6 را تكرار كنيد.
9-با كمي آب دهان و گلو خوذ را غرغره كنيد.
10-در صورت خروج غبار دارو از اطراف دهان و يا خود دستگاه مويد استفاده روش نادرست است.

اسپری دهانی